Augstākā izglītība

Latvijā augstāko izglītību var iegūt gan valsts, gan privātajās augstskolās. Lai iestātos augstākās izglītības iestādē, ir nepieciešams atestāts par vispārējo vidējo izglītību vai diploms par profesionālo vidējo izglītību. Atsevišķās studiju programmās, ja vidējās izglītības atestāts/diploms ir iegūts ārvalstīs, šis dokuments ir jāiesniedz ekspertīzei Akadēmiskās informācijas centram. Lai iestātos augstskolā, var būt jākārto iestājpārbaudījumi.

Augstāko izglītību Latvijā var iegūt akadēmiskās augstākās izglītības programmā vai profesionālās augstākās izglītības programmā:

· akadēmiskās izglītības mērķis ir nodrošināt teorētisko zināšanu, pētniecības un praktiskās darbības iemaņu apguvi, sagatavojoties patstāvīgai darbībai izvēlētajā zinātnes nozarē vai ar to saistītā praktiskās darbības nozarē. Pēc akadēmisko studiju programmas sekmīgas apguves studējošais iegūst bakalaura vai maģistra akadēmisko grādu vai doktora zinātnisko grādu;
· profesionālās augstākās izglītības mērķis ir nodrošināt studējošajiem teorētisko zināšanu un praktiskā darba iemaņu apguvi, sagatavojoties patstāvīgai darbībai izvēlētajā praktiskās darbības nozarē, profesijas standartam atbilstošā profesijā. Pēc profesionālās augstākās izglītības programmas sekmīgas apguves studējošais iegūst bakalaura vai maģistra profesionālo grādu un/vai  profesionālo kvalifikāciju.
 
Akadēmiskās programmas iespējams apgūt tikai augstskolās un universitātēs, taču pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības programmas piedāvā arī koledžas.
 
Valsts augstskolās noteikts skaits studentu, balstoties uz iestājeksāmenu pārbaudījumu rezultātiem, var mācīties bez maksas, taču trešo valstu pilsoņiem tā sauktās budžeta vietas nav pieejamas. Privātajās augstskolās studijas ir par maksu visiem studentiem, un samaksas apjomu nosaka katra augstskola.
 
Latvijā var apgūt augstākās izglītības studiju programmas latviešu, angļu un krievu valodā vai kādā no šo valodu kombinācijām. Visas Latvijā esošās augstākās izglītības iestādes meklējiet Augstākās izglītības kvalitātes novērtēšanas centra mājas lapā.

Latvijā var saņemt valsts atzītu vai arī augstskolas atzītu diplomu. Starptautiski tiek akceptēti tikai valsts atzīti diplomi, kaut gan privāts darba devējs dažās profesijās var pieņemt darbinieku arī ar augstskolas atzītu diplomu. Ārzemēs valstiski atzītu diplomu praktiski visur izskata un dod motivētu slēdzienu par diploma atzīšanu un pielīdzināšanu, bet valstiski neatzītu diplomu var arī vispār neizskatīt.
 
Lai saņemtu valsts atzītu diplomu, gan augstskolai un tās filiālei, gan studiju programmai jābūt akreditētai. Informāciju par to, vai Jūsu izvēlētā programma ir akreditēta un/vai licencēta, var noskaidrot Augstākās izglītības kvalitātes novērtēšanas centrā.

Augstskolas atzītu diplomu var saņemt tad, ja augstskola ir akreditēta, bet studiju programma tikai licencēta. Licencēšana ir pirmais solis ceļā uz akreditāciju un, iespējams, Jūsu studiju laikā programma tiks akreditēta. Licence ir valsts izsniegta atļauja uzņemt un apmācīt studentus, savukārt akreditācija ir valsts garantija studiju kvalitātei ar izrietošām tiesībām izsniegt valsts atzītus diplomus. Ja ne augstskola, ne studiju programma nav akreditēta, tad diploms ir nelikumīgs.

Augstskolu likums nosaka, ka ārzemniekus, kuriem nav izsniegta pastāvīgās uzturēšanās atļauja, var uzņemt Latvijas augstskolās un koledžās kā pilnā laika studējošos. Ja starptautiskie līgumi neparedz citu kārtību, ārzemniekus var uzņemt Latvijas augstskolās un koledžās, ja:

· ārzemnieka vidējās izglītības dokumenti atbilst Latvijas standartiem,
· ārzemnieka zināšanas atbilst attiecīgās augstskolas vai koledžas uzņemšanas noteikumu prasībām,
· ārzemnieks pietiekami labi jāprot valodas, kurās notiek mācības.

Atpakaļ
Konsultācijas Rīgā
+371 25565098 (I-V 9:00-17:00)
+371 28612120 (I-V 9:00-17:00)

+371 67898343 (I-V 9:00-20:00)
Skype: PatverumsDM
Lāčplēša iela 75 - 1 B, Rīga
Konsultācijas reģionos
Latgale
+371 25723222
Kurzeme
+371 25719118
Vidzeme
+371 25719266
Zemgale
+371 25719588
Noderīgi

Pasākumu kalendārs
2019
Decembris 
POTCPSSv
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
 
First Steps in Latvia First Steps in Latvia
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu.
Turpinot izmantot mūsu vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk šeit. OK