Dažādi jautājumi

1. Vai iebraucējam, no trešās valsts ir tiesības uz mantojumu Latvijā?

Iebraucējam no trešās valsts ir tiesības saņemt mantojumu Latvijā.

2. Kur nerezidentam atvērt privātu bankas kontu Latvijā?

Nerezidents var atvērt privātu bankas kontu jebkurā bankā Latvijā.

3. Kur var saņemt jurista konsultācijas, ja iebraucējs no trešās valsts ir saņēmis sodu par administratīvo pārkāpumu, piem., auto stāvēšanu neatļautā vietā, par ātruma pārkāpumu?

Bezmaksas jurista konsultācijas var saņemt Informācijas centrā iebraucējiem, Lāčplēša ielā 75-1B, Rīgā, LV-1011: http://www.integration.lv/

4. Kāpēc, kur un kādā veidā jāreģistrē automašīna, ja esi atbraucis strādāt uz Latviju (uzturēšanās atļauja ir izdota uz darba tiesību pamata) ar savu auto, bet regulāri ir jādodas atpakaļ uz Krieviju, Ukrainu. Kādi ir nosacījumi citā valstī (ne Eiropas Savienībā) reģistrēta auto lietošanai Latvijas teritorijā? Kādi ir sodi par auto nereģistrēšanu?

Sākot no 2017.gada 1.janvāra persona, kuras deklarētā dzīvesvieta ir Latvijā, Latvijas teritorijā var vadīt ārvalstī reģistrētu M1* vai N1** kategorijas transportlīdzekli, ja ir samaksāts transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklis.
Kārtība tiek attiecināta arī uz ārvalstī reģistrētiem nomā ņemtiem transportlīdzekļiem, kā arī transportlīdzekļiem, kuri piedalās ceļu satiksmē, līdz to reģistrācijai Latvijā, ja tos vada persona, kuras deklarētā dzīvesvieta ir Latvijā.

* M1 kategorija - mehāniskie transportlīdzekļi, kas projektēti un būvēti galvenokārt cilvēku un viņu bagāžas pārvadāšanai un kuros papildus transportlīdzekļa vadītāja sēdvietai ir ne vairāk kā astoņas sēdvietas.
** N1 kategorija - mehāniskie transportlīdzekļi, kas projektēti un būvēti galvenokārt kravu pārvadāšanai un kuru maksimālā masa nepārsniedz 3,5 tonnas.

Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokli maksā atbilstoši automobiļa izmantošanas laikposmam:

  • par dienu (līdz esošās dienas beigām) – 10 euro;
  • par mēnesi (30 dienas) – 250 euro;
  • par sešiem mēnešiem (185 dienas) – 600 euro;
  • par gadu (365 dienas) – 1000 euro.

Nodokļa samaksu var veikt:

  • ar bankas norēķinu karti, izmantojot elektronisko norēķinu sistēmu e-CSDD https://e.csdd.lv/arvtlizmnod/  (pakalpojumu var izmantot arī personas, kuras nav reģistrētas CSDD e-pakalpojumu izmantošanai);
  • CSDD nodaļās skaidrā naudā vai ar bankas norēķinu karti.

Maksājumā ir jānorāda transportlīdzekļa vadītājs, kurš vadīs transportlīdzekli. Ja nodoklis ir samaksāts, transportlīdzekli drīkst vadīt arī cits vadītājs. Šādā gadījumā jārēķinās, ka  atbildība par transportlīdzekļa izmantošanu Latvijā (piemēram, soda piemērošanu par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu vadītājam klāt neesot un tml.) tiks piemērota maksājumā norādītajam vadītājam.
CSDD nodrošina tikai nodokļa iekasēšanu, bet neveic tā samaksas kontroli un atmaksāšanu. Lēmumu par nodokļa vai tā daļas atmaksāšanu pieņem Valsts ieņēmumu dienests.
Saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu, ja nodokļa samaksa nebūs veikta, transportlīdzekļa vadītājam var tik piemērots naudas sods 150 līdz 400 eiro apmērā.
Informējam, ka ārvalstī reģistrētu transportlīdzekli ir iespējams reģistrēt Latvijā pastāvīgi vai uz laiku. Reģistrējot šādu transportlīdzekli Latvijā uz laiku, ārvalsts reģistrācijas dokumentus un numura zīmes uzglabā CSDD un tos atdod iesniedzējam, kad transportlīdzekli noņem no uzskaites izvešanai no Latvijas. Sīkāku informāciju skatīt CSDD mājaslapas sadaļā "Transportlīdzekļa reģistrācija uz laiku".
Informācija sagatavota, izmantojot VAS "Ceļu satiksmes drošības direkcija" mājaslapu: www.csdd.lv

5. Kur griezties pēc palīdzības, ja tieku diskriminēts no personāla puses augstskolā, kurā mācos?

Ja ir aizdomas par diskriminējošu izturēšanos, pēc palīdzības ir iespējams vērsties Tiesībsarga birojā, Baznīcas ielā 25, Rīgā, LV-1010.
Kontaktinformācija: http://www.tiesibsargs.lv/lv/pages/kontaktinformacija

6. Vai Latvijā notiek integrācijas pasākumi/kursi, kur par tiem var uzzināt?

Jā, Latvijā regulāri notiek dažādi integrācijas pasākumi/kursi. Vairāk informācijas: www.integration.lv.

7. Kādā valodā var iesniegt iesniegumus Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē?

Saskaņā ar Imigrācijas likuma 22.panta ceturto daļu, izsaukuma apstiprināšanai vai uzturēšanās atļaujas pieprasīšanai nepieciešamos dokumentus var iesniegt latviešu, angļu, franču, krievu vai vācu valodā. Uzaicinātājs izsaukuma apstiprināšanai nepieciešamo iesniegumu un paskaidrojumus sniedz tikai latviešu valodā.
Pamatojoties uz Valsts valodas likuma 10.panta otro daļu, valsts un pašvaldību iestādes, tiesas un tiesu sistēmai piederīgas iestādes, kā arī valsts vai pašvaldību uzņēmumi no personām pieņem un izskata dokumentus tikai valsts valodā.

8. Vai dokumentus Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē var iesniegt elektroniski?

Jā, dokumentus Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (turpmāk – PMLP) var iesniegt elektroniski tos parakstot ar drošu elektronisko parakstu.
Iesniegumu ielūgumu/ izsaukumu apstiprināšanai var iesniegt PMLP, sūtot uz e-pastu: pmlp@pmlp.gov.lv izmantojot e-pakalpojumu: iesniegums iestādei elektroniski (portālā www.latvija.lv) tiek parakstīts ar drošu elektronisko parakstu, ja nepieciešams, pievienojot atbilstošā veidā paredzētos dokumentus.
Informācija sagatavota izmantojot PMLP mājaslapu: https://www.pmlp.gov.lv/

9. Vai trešo valstu pilsoņiem, kuri Latvijā uzturas saistībā ar nodarbinātību, tai skaitā nepilngadīgajiem, kuri uzturas kopā ar vecākiem, ir iespējams saņemt Eiropas veselības apdrošināšanas karti (turpmāk – EVAK)? Vai EVAK darbosies visā Eiropas Savienības teritorijā, piemēram, ģimenei dodoties ekskursijā uz Igauniju?

Saskaņā ar informāciju Nacionālā veselības dienesta mājaslapā – "Eiropas veselības apdrošināšanas karte jeb EVAK (angļu valodā - European Health Insurance Card) ir plastikāta karte, kas apliecina, ka persona ir Eiropas Savienības dalībvalsts, Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalsts (Īslandes, Norvēģijas, Lihtenšteinas) vai Šveices Konfederācijas iedzīvotājs (turpmāk - Dalībvalsts) un savā valstī ir sociāli apdrošināts. Īslaicīgi uzturoties citā Dalībvalstī, EVAK apliecina tiesības saņemt nepieciešamo vai neatliekamo medicīnisko veselības aprūpi tādā pašā apjomā, kāda tā tiek nodrošināta attiecīgās valsts iedzīvotājiem."

Trešo valstu pilsonim, kurš Latvijas Republikā uzturas saistībā ar nodarbinātību un ir sociāli apdrošināts, kā arī viņa nepilngadīgajiem bērniem ir tiesības saņemt EVAK.

Atpakaļ
Konsultācijas Rīgā
+371 25565098 (I-V 9:00-17:00)
+371 28612120 (I-V 9:00-17:00)

+371 67898343 (I-V 9:00-20:00)
Skype: PatverumsDM
Lāčplēša iela 75 - 1 B, Rīga
Konsultācijas reģionos
Latgale
+371 25723222
Kurzeme
+371 25719118
Vidzeme
+371 25719266
Zemgale
+371 25719588
Noderīgi

Pasākumu kalendārs
2019
Decembris 
POTCPSSv
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
 
First Steps in Latvia First Steps in Latvia
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu.
Turpinot izmantot mūsu vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk šeit. OK