Pilsonība

NATURALIZĀCIJA

Tiesības naturalizēties un iegūt Latvijas pilsonību ir ikvienam cilvēkam, kurš ir:

 • Vismaz 15 gadu vecumā,
 • Pastāvīgi dzīvojis Latvijā vismaz 5 gadus ar pastāvīgo uzturēšanās atļauju, skaitot no dienas, kad uzturēšanās atļauja iegūta.
 • Nokārtojis naturalizācijas – valodas, konstitūcijas, vēstures un himnas zināšanu – pārbaudījumus,
 • Spējīgs apliecināt savu vai savu apgādnieku legālos ienākumu avotus,
 • Gatavs atteikties no savas valsts pilsonības.  

Latvijas pilsonību nepiešķir personām, kuras:

 • ir kādas ārvalsts valsts varas, pārvaldes vai tiesībaizsardzības iestāžu amatpersonas,
 • ir vērsušās pret Latvijas neatkarību, paudušas totalitārisma idejas vai mudinājušas uz rasu naidu un citiem būtiskiem pārkāpumiem, kas konstatēti ar tiesas spriedumu,
 • dien kādas ārvalsts bruņotajos spēkos, iekšējā karaspēkā, drošības dienestā vai policijā,
 • ir bijušas PSRS Valsts drošības komitejas vai kādas citas ārvalsts drošības dienesta, izlūkdienesta vai citu speciālo dienestu darbinieki, informatori, aģenti,
 • Latvijā vai kādā citā valstī ir bijušas kriminālsodītas par tāda nozieguma izdarīšanu, kurš ir noziegums arī Latvijā.

Izsmeļošs saraksts par iemesliem, kuru dēļ personai nepiešķir Latvijas pilsonību, pieejams Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes mājas lapā.

Lai naturalizētos, Jums būs nepieciešams:

 • iesniegt naturalizācijas pieteikumu jebkurā Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes teritoriālajā nodaļā un dokumentu, kas apliecina Jūsu vai Jūsu apgādnieka legālos ienākumu avotus. Naturalizācijas pieteikuma paraugs pieejams šeit (WORD dokuments „Naturalizacijas iesnieguma veidlapa”).
 • samaksāt valsts nodevu 28.46 EUR apmērā, ko var samaksāt jebkurā kredītiestādē vai ar bankas norēķinu karti uz vietas Pilsonības un Migrācijas lietu pārvaldes nodaļā.
 • nokārtot naturalizācijas eksāmenus. Valodas eksāmenā tiek pārbaudītas klausīšanās, lasīšanas un rakstīšanas prasmes. Konstitūcijas, vēstures un himnas zināšanu pārbaudes notiek gan rakstiski, gan mutiski. Katru pārbaudi pretendents drīkst kārtot 3 reizes (atkārtoti kārtojot tikai to daļu, kura netika nokārtota iepriekšējā reizē), pēc tam ir jāiesniedz jauns iesniegums. Latviešu valodas prasmes pārbaudi atkārtoti drīkst kārtot ne ātrāk kā pēc 3 mēnešiem, bet Satversmes, valsts himnas teksta un Latvijas vēstures zināšanu pārbaudi - ne ātrāk kā pēc 1 mēneša.
 • parakstīt lojalitātes solījumu Latvijai.
 • iesniegt paziņojumu par atteikšanos no savas iepriekšējās pilsonības vai pilsonības zaudēšanu apliecinošs dokuments, jo Latvijā nav pieļauta dubultpilsonība. Šis punkts jāizpilda pēc tam, kad cilvēks oficiāli saņēmis apstiprinājumu, ka citu šķēršļu Latvijas pilsonības iegūšanai nav. Saskaņā ar 2013.gada maijā pieņemtajiem Pilsonības likuma grozījumiem, dubultpilsonība būs pieļaujama Eiropas Savienības, NATO un Eiropas brīvās tirdzniecības asociācijas valstu, kā arī Jaunzēlandes, Brazīlijas un Austrālijas pilsoņiem, kā arī to valstu pilsoņiem, ar kurām Latvija noslēgusi divpusējus līgumus par dubultpilsonības pieļaušanu. 

Kopā ar vecākiem naturalizēties var arī bērni (arī adoptētie un ārlaulības) līdz 15 gadu vecumam, kuri pastāvīgi dzīvo Latvijā. Lai pilsonību šādā kārtībā varētu iegūt arī bērni, vecākiem jāiesniedz bērna dzimšanas apliecība un bērna fotogrāfija, ja bērns sasniedzis 14 gadu vecumu.
 
Pilsonības likumā noteikts, ka naturalizējoties Latvijas pilsonību var iegūt gada laikā. Pēc Latvijas pilsonības piešķiršanas iepriekšējā pase kļūst nederīga un ar to nav iespējams šķērsot Latvijas robežu.
 
Ar naturalizācijas pārbaužu paraugiem Jūs varat iepazīties Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes organizētajās informācijas dienās, kas tiek izsludinātas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes mājas lapā un filiālēs.
 
Valsts institūcijas un nevalstiskās organizācijas neregulāri organizē bezmaksas latviešu valodas, vēstures un konstitūcijas apgūšanas kursus, lai palīdzētu pretendentiem sagatavoties naturalizācijas pārbaudēm. Lai iegūtu informāciju par šīm iespējām, regulāri iesakām apmeklēt atbildīgo institūciju, kā arī nevalstisko organizāciju mājas lapas. 
 
Informācija par naturalizācijas kārtību, valsts nodevas apmaksu un citiem ar naturalizāciju saistītiem jautājumiem pieejama PMLP mājas lapā.

Atpakaļ
Konsultācijas Rīgā
+371 25565098 (I-V 9:00-17:00)
+371 28612120 (I-V 9:00-17:00)

+371 67898343 (I-V 9:00-20:00)
Skype: PatverumsDM
Lāčplēša iela 75 - 1 B, Rīga
Konsultācijas reģionos
Latgale
+371 25723222
Kurzeme
+371 25719118
Vidzeme
+371 25719266
Zemgale
+371 25719588
Noderīgi

Pasākumu kalendārs
2019
Decembris 
POTCPSSv
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
 
First Steps in Latvia First Steps in Latvia
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu.
Turpinot izmantot mūsu vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk šeit. OK