Veselības aprūpe

Latvijā veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību regulē Ārstniecības likums. Tas nosaka, ka valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus var saņemt arī trešo valstu piederīgie, kuriem ir pastāvīgās uzturēšanās atļaujas Latvijā. Valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus ir iespējams saņemt tikai tajās ārstniecības iestādēs, kuras ir noslēgušas līgumu ar Nacionālo veselības dienestu (NVD). Informāciju par šīm ārstniecības iestādēm ir pieejama NVD interneta vietnē. Ja vēlaties pārliecināties, vai konkrēta veselības aprūpes iestāde ir noslēgusi līgumu ar NVD, ieteicams sazināties ar NVD, zvanot uz bezmaksas informatīvo tālruni 80001234.
 
Trešo valstu piederīgie, kuriem ir termiņuzturēšanās atļauja, kā arī viņu bērni nevar saņemt valsts garantēto medicīnisko palīdzību, tāpēc šie pakalpojumi būs jāapmaksā pašiem, ja iespējams, izmantojot arī veselības apdrošināšanas polisi. Apdrošināšanas polises izmantošanas gadījumā veselības aprūpes izdevumu kompensēšana notiek atbilstoši personas veselības apdrošinātāja apdrošināšanas noteikumiem.
 
Ja trešās valsts piederīgais ir Latvijas pilsoņa vai Latvijas nepilsoņa laulātais ar termiņuzturēšanās atļauju, tad iespējams bez maksas saņemt grūtnieču aprūpes pakalpojumus un dzemdību palīdzību.

NEATLIEKAMĀ PALĪDZĪBA

Neatliekamās medicīniskās palīdzības saņemšana ir pieejama ikvienam situācijās, kad ir apdraudēta veselība un dzīvība. Taču trešo valstu pilsoņiem, kuri Latvijā uzturas ar termiņuzturēšanās atļauju, neatliekamo medicīnisko palīdzību sedz veselības apdrošināšanas polise. Vienīgais izņēmums ir Ukrainas pilsoņi un Krievijas Federācijas pensionāri, kuri saskaņā ar starpvaldību līgumā noteiktu vienošanos neatliekamo medicīnisko palīdzību var saņemt bez maksas.
 
Latvijā, lai izsauktu neatliekamo medicīnisko palīdzību jāzvana pa tālruni 113 vai 112. Lai saņemtu neatliekamo medicīnisko palīdzību, var būt nepieciešams uzrādīt veselības apdrošināšanas polisi, tāpēc ieteicams to vienmēr nēsāt līdzi.

PRIMĀRĀ VESELĪBAS APRŪPE

Latvijas pastāvīgajiem iedzīvotājiem, ieskaitot ārvalstniekus ar pastāvīgās uzturēšanās atļaujām, veselības aprūpes pakalpojumi pieejami par zemāku samaksu, ja ārstu-speciālistu apmeklē ar ģimenes ārsta nosūtījumu. Ar ģimenes ārsta vai cita ārsta speciālista nosūtījumu var saņemt valsts apmaksātu ārsta speciālista konsultāciju vai diagnostisko izmeklējumu, maksājot tikai pacienta iemaksu. Ārvalstniekiem ar termiņuzturēšanās atļaujām valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus nenodrošina, viņam speciālista apmeklēšana jāsedz pašam pilnā apmērā vai ar veselības apdrošināšanas palīdzību.
 
Reģistrēšanās pie ģimenes ārsta nav obligāta, jo primārās veselības aprūpes pakalpojumus var saņemt pie visiem ārstiem, kuri sniedz primārās veselības aprūpes pakalpojumus. Ja izlemjat reģistrēties pie ģimenes ārsta, to var izdarīt gan ārsta darba vietā, gan pie pacienta mājās, ja ārsts ir ieradies mājas vizītē. Ja par veselības aprūpes pakalpojumiem maksā privāti vai apdrošināšanas sabiedrība, personai ir brīvas iespējas izvēlēties, pie kura ārsta un kurā institūcijā saņemt veselības aprūpes pakalpojumus. Tāpat ārvalstnieks var uzreiz griezties pie ārsta-speciālista bez ģimenes ārsta nosūtījuma. Samaksa par pakalpojumu privāta apmeklējuma gadījumā var būt atšķirīga katrā institūcijā un atšķirīga par dažādu speciālistu sniegtajiem pakalpojumiem (aptuveni 20 - 60 EUR).

VESELĪBAS APDROŠINĀŠANA

Latvijas likumdošana nosaka, ka ārvalstniekam ir tiesības ieceļot un uzturēties Latvijā, ja viņam ir derīga veselības apdrošināšanas polise, kas garantē ar veselības aprūpi saistīto izdevumu segšanu Latvijā. Veselības apdrošināšanas polise jāuzrāda, lai saņemtu termiņuzturēšanās atļauju. Polises derīguma termiņš nedrīkst būt mazāks par paredzamo ārzemnieka uzturēšanās termiņu Latvijā, un tai jāgarantē vismaz šādi veselības aprūpes pakalpojumi:

· Neatliekamā medicīniskā palīdzība.
· Dzīvībai vai veselībai bīstama kritiska stāvokļa ārstēšana stacionārā.
· Transportēšana uz tuvāko ārstniecības iestādi abos iepriekšminētajos gadījumos.
· Transportēšana nogādāšanai atpakaļ izcelsmes valstī smagas slimības vai nāves gadījumā.
 
Privātpersonas veselības apdrošināšana var būt risinājums izdevīgāku veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanai. Tomēr jāņem vērā, ka dažādām apdrošināšanas kompānijām var būt dažādi apdrošināšanas noteikumi un tās piedāvā atšķirīgus veselības aprūpes pakalpojumu izmaksu segšanas apjomus. Iespējams, ka veselības aprūpes pakalpojumus, ko nesedz viens apdrošinātājs, cits apdrošinātājs sedz daļēji vai pilnībā. Tādēļ, pirms iegādāties veselības apdrošināšanas polisi, ieteicams sazināties ar vairākām apdrošināšanas kompānijām, lai noskaidrotu sev izdevīgākos apdrošināšanas nosacījumus. Tāpat apdrošināšanas kompānijā jānoskaidro, kā jārīkojas polises izmantošanas gadījumā.

Atpakaļ
Konsultācijas Rīgā
+371 25565098 (I-V 9:00-17:00)
+371 28612120 (I-V 9:00-17:00)

+371 67898343 (I-V 9:00-20:00)
Skype: PatverumsDM
Lāčplēša iela 75 - 1 B, Rīga
Konsultācijas reģionos
Latgale
+371 25723222
Kurzeme
+371 25719118
Vidzeme
+371 25719266
Zemgale
+371 25719588
Noderīgi

Pasākumu kalendārs
2020
Janvāris 
POTCPSSv
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
 
First Steps in Latvia First Steps in Latvia
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu.
Turpinot izmantot mūsu vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk šeit. OK